No Widgets found in the Sidebar

Kuchyně citů

V básnické sbírce Kuchyně citů autorka, která se považuje za „obyčejnou ženu“ s božím darem umění hrát si se slovy, osobitým citlivým stylem zpracovává zejména různé pohledy na ženství od dívky přes první lásky i zranění po zralé vztahy, vyrovnávání se s jejich konci.

Tři kapitoly (Ztracená a hledající, Šálek lásky, Vize a odkazy) symbolicky ukazují cestu od spoutanosti katolickou výchovou k nalézání vnitřní svobody a stavu rozkvetlého ženství. Vývoj sledujeme i v pojetí víry, které je v současnosti otevřenější více alternativním směrům. Vedle tradičních křesťanských hodnot se v básních objevují prvky východních filozofií, například budhistické „tady a teď“ s malými radostmi všedního dne, který žena často tráví právě v kuchyni.

Běžný život je bohoslužbou nebo meditací, kuchyň kaplí. Nechybí však lidskost, ženská touha, vášeň, ani vtip. Jsou odhalovány ženské emoce a vlastnosti v širší škále, se sarkasmem líčeny i ty ne zcela kladné. Básně nejsou ryzí osobní zpovědí, poukazují také na obecné problémy. 

Kuchyně dávají nahlédnout pod pokličku osobních citů, vyrovnávání se s problémy, které však zároveň podobně prožívá mnoho žen, (někdy je popisována zkušenost přítelkyň), slouží tak jako podpora, povzbuzení a vzkazy ostatním.

Slávka Jará (umělecký pseudonym) se považuje za obyčejnou ženu, která dostala „boží dar“, umění hrát si se slovy. Její pohádky Kouzelný keř a Mezek paličatý aneb Cesta nazdařbůh byly v letech 2018 a 2020 zpracovány Českým rozhlasem, svůj třetí scénář právě nabízí k divadelnímu ztvárnění. Autorka je profesí zdravotní sestrou, se zkušeností v různých odděleních nemocnic, i v ambulantní a terénní péči, kde získala také zkušenost s lidmi s duševním onemocněním. Zajímá se o alternativní léčebné metody, které příležitostně praktikuje. Byla vychována jako katolička, ale v průběhu života se s církví přestala ztotožňovat. Její současné pojetí víry ovlivnily i východní nauky. Tento vývoj od spoutanosti k nalézání vnitřní svobody se mimo vztahová témata také promítá do její tvorby. Více jejích básní a reflexí na společenská témata  můžete vidět na stránkách bardie.cz, kde vystupuje pod uměleckým pseudonymem Jarra.