No Widgets found in the Sidebar

Pro autory

Milý „psavci“, zkušení i budoucí autoři, 

především vás asi zajímá, jaké knihy vydáváme. Od pohádek přes poezii po odborné publikace… Úplně cokoliv ale zase také ne. O žánrech a nám blízkých tématech se dočtete podrobněji na stránce O nakladatelství.

A při vší uvěřitelné lásce k umění, vzdělanosti a vůbec nemateriálním hodnotám za druhé určitě chcete znát naše podmínky financování. V konkrétnosti této informace vás trochu zklameme, to je pokaždé individuální v závislosti na momentální situaci, preferencích a dalších okolnostech. Z jedné zkušenosti tedy určitě nelze říct, „ve Dvojce to chodí takhle….“ Jsme malé nakladatelství, tudíž jsou naše možnosti omezené, zato můžeme konkurovat osobním přístupem a seriózním jednáním. Při nemožnosti plně věc uhradit z našich zdrojů hledáme různé alternativy, sami spoustu práce děláme zdarma „z dobrého přesvědčení“. I  v případě náročnější knihy lze řešit nějakým kompromisem,  vydat například v menším nákladu, počkat na výsledek fundraisingu nebo oslovit příslušné fondy… Případnou spoluúčast autora pečlivě smluvně ošetříme.

Jsme ochotni se Vám věnovat v jakékoli fázi vývoje knihy, nemusíte přijít s hotovým rukopisem, ilustracemi apod… Dáváme naopak přednost možnosti text a vzhled knihy ovlivnit směrem k vyšší kvalitě či prodejnosti. Nenahrazujeme lekce tvůrčího psaní, ale jsme vstřícní stručně konzultovat. Každému odpovídáme s konstruktivními podněty, pokud o ně autor stojí. Se všemi tématy a jejich zpracováním nemusíme souznít, i v případě odmítnutí vydání jsme ochotni komukoliv pomoci ukázat jeho tvorbu světu, nabízíme poradenství pro zorientování v problematice samonákladu, případně možnost prodeje a propagace knihy v našem nakladatelství.

I pakliže máme momentálně plné ediční plány a naše rozpracované publikace mají přednost,
nebráníme se plány a cíle měnit. Přehodnocení priorit třeba i ve prospěch Vaší knihy
není vyloučeno. Záleží na mnoha okolnostech, vyjma financí hraje roli při výběru rukopisu k vydání i náročnost jeho úprav, vytíženost našeho týmu nebo navazování spolupráce například s novými ilustrátory aj., celková koordinace všech zúčasteněných… Zkrátka neslibujeme předem „hory doly“, ani nezamítáme nabídky spolupráce bez rozmyslu.

Kvalitu nesoudíme počtem předchozích publikací či umístění v soutěžích. Někdy upřednostníme lidskost promítnutou do příběhu oproti originálnímu umění, kterým samozřejmě nepohrdáme. Osobní preference jsou přirozené, tak upřímně i u nás jako kdekoli jinde vsázíte do loterie, ale v našem komorním prostředí je kapacita na osobní a férový přístup i profesionalitu.

Nechceme odradit, ani bezvýhradně přijímat vše. Vážíme si nabídek a k tvůrcům přistupujeme s respektem. Uvědomujeme si, že především u začínajících autorů nebo přicházejících s osobními tématy může být tvůrčí sebevědomí křehké a je škoda všechno vzdát po první kritice. Proto se snažíme vyjadřovat citlivě spíše formou reflexe s konstruktivními podněty. Ani při zamítnutí se nemusíte bát oslovit znovu, příště to může dopadnout jinak. Vedle sebevědomí vnímáme, jak je zároveň důležitá pokora.  I nejdražší diamant byl do tvaru briliantu nějakou dobu broušen a potom se teprve mohl stát součástí vzácného šperku…

Obrácení se k jiným cílům (úplně nebo dočasně) není prohra a nemusí znamenat, že neumíte psát. Psaní mohlo být Vaším průvodcem, terapeutickým prostředkem, pro někoho meditací… A najednou člověk přichází na to, že si není jistý, jestli svá díla vydat chce. I to je v pořádku. Možná je to životní fáze (někdy kladoucí překážky) nebo nás volá jiná cesta a my ji musíme vyslyšet… Že mezitím nevyšel bestseller opět nevypovídá nic o skutečných schopnostech a kvalitě člověka. 

Jste sotva zletilí a sbíráte odvahu oslovit nakladatelství? Třeba Vám ji dodáme právě my.

Jste trochu dál za prahem rané dospělosti a máte pocit, že už nemůžete být vnímáni jako nadějné talenty? Na to odpovídáme, „nikdy není pozdě“… A psaní nezačíná první vydanou knihou, s vlohami se narodíme, ledacos se můžeme naučit a šťávu i chuť příběhům dává sám život. Tak i zde platí, že spisovatel zraje jako víno, čím starší, tím lepší, ale mladému burčáku nelze upřít světohybnou energii… Správný čas na psaní může být vždy, dokonce i v těch nejtěžších chvílích. A vydávání? To už je i trochu o osudu ve více či méně spravedlivém světě.

Co bychom chtěli vzkázat na závěr? Pokud aspoň trochu vládnete slovem a máte, co předat, pište a svět bude bohatší, protože každá kniha může být začátkem bez konce. Pokud osloví, žije v nás napořád, někdy napříč generacemi… A pokud budete mít pocit, že by bylo fajn vydat Vaši věc v  našem nakladatelství, nebojte se nás oslovit, třeba rozpoutáme diskusi a necháme se překvapit, co z ní vyjde a co vyjde. A kdyby nevyšlo, neznamená to nic jiného, než že Slunce právě svítí na druhé straně zeměkoule a nutno počkat do rána…

Hodně prosluněných východů nám všem!